Ministrantem jest się całe życie!

Wywiad z panem Tomaszem Zubilewiczem; byłym ministrantem, nauczycielem geografii oraz katechetą, obecnie telewizyjnym prezenterem pogody w TVN oraz piłkarzem-amatorem.

Tomasz ZubilewiczW jakim kościele, mieście i przez ile lat był pan ministrantem?

Służbę ministrancką rozpocząłem w Warszawie w Kościele NMP Królowej Świata przy ul. Opaczewskiej. O ile dobrze pamiętam było to w 1973 roku, i z tamtym miejscem byłem związany jeszcze przez długie, długie lata. Służyłem do Mszy jeszcze w latach 90-tych. Ale, że ministrantem jest się przez całe życie, dlatego teraz też, od czasu do czasu można mnie zobaczyć przy ołtarzu, głównie jako lektora w różnych kościołach.

Co pana skłoniło do wstąpienia w szeregi ministrantów?

Prawda jest taka: bardzo sympatyczny ksiądz, który organizował nam życie oraz oczywiście fajne dziewczyny – Bielanki:) Dopiero później zanurzyłem się prawdziwie w duchowym życiu i dostrzegłem rolę tej służby.

Co najmilej pan wspomina z czasów służby przy ołtarzu?

Fakt uczestniczenia w najważniejszych Świętach tuż przy Ołtarzu. W 1979 roku kiedy dane mi było wziąć udział w Rekolekcjach Ewangelizacyjnych odkryłem sens służby, byłem bliżej Boga. To był przełom w moim życiu. Nie wiem czy przyszedłbym na tamte rekolekcje gdybym nie był ministrantem.

Jaką funkcję liturgiczną najbardziej pan lubił pełnić?

Najbardziej odpowiada mi funkcja lektora.

Co z czasów ministranctwa, z tego, czego się pan nauczył w tamtym okresie w grupie ministranckiej, pozostawiło największy ślad w pana dalszym życiu?

Konieczność koncentracji i otwarcia na Słowo Boże przed każdą Mszą i nabożeństwem. Kiedy człowiek mocno wsłucha się w Liturgię wychodzi z Kościoła umocniony. W Sakramencie Eucharystii można spotkać się z Najwyższym.

Jakich rad udzieliłby pan ministrantom?

Oprócz służby ministranckiej polecam udział w ruchach odnowy Kościoła. Wtedy wiara i służba łączą się, a Kościół i jego nauka stają się bliższe. Musicie pamiętać, że ludzie was pilnie obserwują, służba przy ołtarzu zobowiązuje do odpowiednich postaw. Koniecznie czytajcie Pismo Święte. Życzę Wam “pogodnych” chwil na każdy dzień.

Dziękujemy za udzielony nam wywiad!

wywiad: Piotr Lewandowski & Michał Makowski
foto: Rafał Woźnica
wywiad zatwierdzony

Źródło: http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/

komentarze zostały wyłączone