Arcybiskup Mediolanu o Carlo Acutisie: święty nastolatek zachęcający do świętości.

Świętym nastolatkiem zachęcającym swoich rówieśników do świętości nazwał arcybiskup Mediolanu Mario Delpini bł. Carlo Acutisa. Papież Franciszek zezwolił Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych na wydanie dekretu o uznaniu cudu przypisywanego jego wstawiennictwu. Otwiera to drogę do jego kanonizacji.

„Jest to znak, który ma zachęcać młodzież do posiadania poczucia własnej wartości, pielęgnowania śmiałych nadziei i zaprzeczania smutkowi świata. Carlo Acutis, ogłoszony świętym z powodu cudów dokonujących się za jego wstawiennictwem, wysłuchuje wszystkich naszych modlitw” – podkreślił metropolita mediolański.

Za cud wymagany do kanonizacji uznano uleczenie dziewczyny z Kostaryki. Przeszła ona operację z powodu urazu głowy, do którego doszło w wyniku wypadku. W tym czasie jej matka prosiła o wstawiennictwo bł. Carlo Acutisa.

„Carlo Acutis pozostaje wiecznie w wieku nastoletnim, by zaprzyjaźnić się z wszystkimi, którzy przechodzą przez ten wiek, teraz i w przyszłości, i zachęcić ich do pragnienia dorosłości, do rozpoznania własnego powołania do świętości. Święty nastolatek, bliski św. Franciszkowi, ze wzrokiem skierowanym ku górze, w dżinsach i bluzie spacerujący codziennie po ulicach, może być dla nas wszystkich świadkiem chęci życia, zamiłowania do dobra, zachwytu pięknem i wzorem do naśladowania dla tych, którzy podsycają płomień lampy, którą zapaliliśmy w Asyżu” – wskazał abp Delpini.

Carlo Acutis (1991-2006) już od najmłodszych lat codziennie odmawiał różaniec, a w wieku siedmiu lat poprosił o możliwość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Jednocześnie był zwykłym chłopakiem: lubił biegać i grać w piłkę, fascynowały go komputery i nowe technologie. Uwielbiał zwierzęta, więc hodował psy, koty i rybki. Wspierał imigrantów, których spotykał w Mediolanie. Po swoich lekcjach pomagał w nauce młodszym kolegom i tworzył strony internetowe dla parafii oraz różnych projektów, w tym dla wolontariatu prowadzonego przez Instytut Leona XIII. Zaprojektował kilka wystaw multimedialnych, z których najsłynniejsza jest ta poświęcona cudom eucharystycznym. Jego aktywne życie niespodziewanie przerwała choroba. Początkowo myślano, że to zwykłe przeziębienie. Gdy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego ostra białaczkę szpikową.

Proces beatyfikacyjny Carla rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. W 2018 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za jego wstawiennictwem. Carlo Acutis został beatyfikowany w 2020 roku w Asyżu, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 12 października.

Źródło: Niedziela.

komentarze zostały wyłączone